Czy za sprowadzenie auta z USA zawsze trzeba zapłacić akcyzę?

samochód

Sprowadzając samochód z USA, trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty cła, podatku VAT oraz akcyzy. Tym samym, szukając odpowiedniego auta, warto od razu dodać do jego ceny sumę opłat, które są niezbędne do sprowadzenia samochodu oraz jego pierwszej rejestracji w Polsce. Dopiero wtedy można sprawdzić, czy wybrana oferta jest korzystna oraz odpowiada założonemu budżetowi.

Jak obliczyć i zapłacić akcyzę za samochód sprowadzony z USA?

Stawka akcyzy nie jest ustalona odgórnie, natomiast zależy od pojemności silnika i wynosi 3,1% dla silników o pojemności do 2 l oraz 18,6% dla silników o pojemności powyżej 2 l. Jak widać, różnica między stawkami jest spora – nowi właściciele aut o większych silnikach zapłacą sześciokrotnie wyższą akcyzę od tych, którzy zdecydowali się na zakup pojazdu ze słabszym silnikiem. Kwotę podatku oblicza się, biorąc pod uwagę wartość samochodu – im droższe auto, tym wyższa ostateczna kwota akcyzy. Obliczając wysokość podatku akcyzowego, należy przeliczyć cenę auta na złotówki według kursu z dnia, w którym samochód przekroczył granicę Polski.

Dowód zapłaty podatku akcyzowego jest niezbędnym dokumentem, który należy dostarczyć do Wydziału Komunikacji w celu zarejestrowania samochodu sprowadzonego z USA. W ciągu 14 dni od sprowadzenia auta trzeba złożyć deklarację AKC-U/S, a na wniesienie opłaty nowy właściciel samochodu ma 30 dni. Wszystkich formalności można dokonać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

Czy możliwe jest zwolnienie z podatku akcyzowego?

Podatek akcyzowy dotyczy zarówno samochodów używanych, jak i nowych. Zaniedbanie obowiązku zapłaty akcyzy za auto sprowadzone zza granicy skutkować będzie naliczaniem odsetek, a nowy właściciel samochodu nie będzie mógł go zarejestrować. Istnieją jednak pewne wyjątki od obowiązku zapłaty akcyzy – obejmują one auta zabytkowe (tzn. takie, które mają co najmniej 30 lat) oraz hybrydowe (typu plug-in) i elektryczne. Dla tych, którzy chcą sprowadzić zza granicy samochód hybrydowy innego typu, przewidziane zostały ulgi w postaci niższych stawek podatku akcyzowego (1,55% i 9,3%), pod warunkiem, że pojemność silnika nie przekracza 3,5 l.

Wróć do bloga