Czym się różni oświetlenie samochodów amerykańskich od europejskich?

lampy samochodowe

Decydując się na sprowadzenie samochodu z USA, musimy wiedzieć, że pojazdy produkowane na amerykański rynek nieco różnią się od pojazdów, które dopuszczone są do poruszania się po europejskich drogach. Czym różni się oświetlenie samochodów importowanych z USA od samochodów produkowanych na europejski rynek? Czy możliwe jest szybkie i korzystne cenowo dostosowanie świateł aut z USA do europejskich wymogów? Wyjaśniamy.

Import aut z USA – czy jest opłacalny pomimo koniecznych modyfikacji pojazdu?

Klasyki amerykańskiej motoryzacji to nie jedyne pojazdy, które możemy nabyć w USA po okazyjnej cenie. Na amerykańskim rynku dostępne są wysokiej klasy samochody o niskim przebiegu, które produkowane są na europejski rynek w znacznie gorszym standardzie wyposażenia. Zakup auta w USA jest bardzo opłacalny, co przekłada się na zainteresowanie usługami firm pośredniczących w zakupie i sprowadzaniu pojazdów do Polski. Warto wiedzieć, że amerykańskie samochody mogą wymagać niewielkich przeróbek, aby zostały dopuszczone do jazdy po europejskich drogach, spełniając obowiązujące wymogi, jednak zakres niezbędnych modyfikacji jest niewielki i nie wiąże się z dużymi kosztami. W przypadku niektórych aut z USA zauważalne są różnice w oświetleniu, które uniemożliwiają korzystanie z auta w Polsce.

Oświetlenie amerykańskich pojazdów w teorii i praktyce…

Można natrafić na informacje przestrzegające przed zakupem aut w USA ze względu na konieczność dokonania przeróbek oświetlenia. Faktycznie, niektóre modele amerykańskich pojazdów różnią się od swoich europejskich odpowiedników wyglądem reflektorów. Różnice obejmują przede wszystkim:

  • brak świateł przeciwmgielnych,
  • symetryczne reflektory,
  • inny kolor oprawy tylnych kierunkowskazów,
  • połączenie przednich kierunkowskazów i świateł pozycyjnych.

Różnice choć nieznaczne, uniemożliwiają pomyślne przejście badania technicznego pojazdu w Polsce, co sprawia, że auto nie może zostać dopuszczone do ruchu. Na szczęście, światła w amerykańskich pojazdach mogą zostać szybko dostosowane do europejskich wymogów. Niezbędne przeróbki oświetlenia nie są szczególnie kosztowne, dlatego wielu inwestorów decyduje się na import aut z USA i dostosowanie ich do jazdy po polskich i europejskich drogach.

Wróć do bloga