Ile czasu zajmuje procedura sprowadzenia samochodu z USA do Polski?

samochody na lawecie

Zakup samochodu w USA to sposób na oszczędność pieniędzy oraz jedyna możliwość, aby korzystać z modelu samochodu, który nie jest dostępny na polskim lub europejskim rynku. Niestety, cała procedura sprowadzenia pojazdu do Polski wymaga czasu. Ile musimy czekać na kupione z pomocą pośrednika auto? Czy możliwe jest śledzenie drogi naszej drogocennej przesyłki? Sprawdź, zanim zdecydujesz się na zakup samochodu w USA.

Ile trzeba czekać na kupiony w USA pojazd?

To, ile będziemy czekać na kupiony w USA samochód, zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest sposób zakupu pojazdu. Najszybszą i najlepszą z dostępnych opcji, jest zakup pojazdu z pomocą pośrednika, który na miejscu sprawdzi wybrany samochód i zajmie się jego transportem. Choć trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami za usługę pośrednictwa, to i tak można sporo zaoszczędzić i zyskać dodatkowo poczucie bezpieczeństwa.

Większość aut w USA jest kupowanych na portalach aukcyjnych, dlatego konieczne jest uczestniczenie w licytacji wybranego pojazdu. I tym zajmuje się pośrednik, z którym wcześniej zostaje ustalony budżet na interesujący nas samochód. Sam proces zakupu pojazdu w USA uwzględnia nie tylko udział w licytacji. Gdy zostanie ona wygrana, konieczne jest załatwienie formalności, które mają na celu przeniesienie własności pojazdu. Trwa to zwykle kilka lub kilkanaście dni, jednak bez odpowiednich dokumentów nie jest możliwe wysłanie pojazdu w drogę do Polski.

Po załatwieniu formalności związanych z przeniesieniem własności samochód transportowany jest do bazy kontenerowej, skąd drogą morską zmierza do wyznaczonego portu, a następnie trafia pod umówiony wcześniej adres w Polsce. Sam transport uwzględnia zabezpieczenie pojazdu, jego załadunek na statek, a także późniejszy rozładunek w porcie docelowym - średnio procedura sprowadzenia auta do Polski trwa 6-8 tygodni. Zdarza się, że transport się przedłuża z przyczyn niezależnych od pośrednika, jednak niektórych zdarzeń nie można przewidzieć i odpowiednio się do nich przygotować.

Wróć do bloga