Ile samochodów sprowadza się rocznie z USA do Polski?

auta ze Stanów Zjednoczonych

Import samochodów z USA do Polski przez lata zdobył sobie sporą popularność wśród polskich kierowców. Wzrost liczby sprowadzanych aut z Ameryki Północnej wynika z kilku korzystnych czynników, takich jak atrakcyjne ceny, różnorodność modeli oraz wysoka jakość pojazdów. W artykule postaramy się przybliżyć, jaką skalę przybiera ten przemysł w Polsce oraz jakie są najważniejsze statystyki dotyczące importu samochodów z USA.

Dlaczego import samochodów z USA jest tak popularny?

Istnieje szereg powodów, dla których Polacy coraz chętniej sięgają po amerykańskie samochody. Przede wszystkim na rynku amerykańskim dostępna jest szeroka gama modeli i marek, zarówno tych wysokobudżetowych, jak i luksusowych. W przeciwieństwie do Polski czy innych krajów europejskich rynek amerykański oferuje więc znacznie większy wybór pojazdów nie starszych niż 2-5 lat.

Kolejną ważną przyczyną są niższe ceny używanych samochodów z USA. Po porównaniu kosztów aut na rynku amerykańskim i polskim, w większości przypadków okazuje się, że import pojazdu zza oceanu może być opłacalny nawet po uwzględnieniu wszelkich opłat związanych ze sprowadzeniem go oraz opodatkowaniem. Nie bez znaczenia jest także wysoka jakość amerykańskich samochodów, które często są lepiej wyposażone niż te dostępne na rynku europejskim.

Statystyki dotyczące importu samochodów z USA do Polski

Liczba samochodów importowanych z USA do Polski rośnie każdego roku. Według danych z Polskiego Związku Pracodawców Automotive Industry, w 2020 roku liczba sprowadzanych aut z USA wzrosła o około 10% w porównaniu do roku 2019, osiągając wartość około 20 tysięcy sztuk. Taką dynamikę wzrostu obserwujemy już od kilku lat, co świadczy o rosnącej popularności i znaczeniu tego sektora na polskim rynku motoryzacyjnym.

Wśród najbardziej popularnych firm amerykańskich w Polsce znajdują się Ford i Chevrolet oraz marki luksusowe, takie jak Cadillac czy Dodge. Na szczególną uwagę zasługują także sportowe modele aut, takie jak Ford Mustang czy Chevrolet Camaro, które cieszą się dużym uznaniem wśród polskich fanów motoryzacji.

Wróć do bloga