Jak zarejestrować samochód ze Stanów Zjednoczonych w Polsce?

rejestracje

Wiele osób marzy o samochodzie z USA, jednak wizja załatwiania wielu formalności potrafi działać odstraszająco. Proces rejestracji auta sprowadzonego zza oceanu faktycznie może wydawać się skomplikowany, jednak wystarczy poznać kilka związanych z nim zasad, aby przejść całą procedurę w miarę szybko i sprawnie.

Rejestracja auta z USA w kilku krokach

Procedura rejestracji auta z USA różni pod pewnymi względami od procedury rejestracji pojazdu sprowadzanego z jednego z państw UE. Po odebraniu auta i dokumentów od sprzedawcy, nowego właściciela czeka jeszcze załatwianie różnych formalności, po których będzie mógł wyjechać autem na polskie i europejskie drogi. Wydział Komunikacji będzie potrzebował pełnej dokumentacji dotyczącej zakupu samochodu, jego historii oraz stanu technicznego, a także dowodów uiszczenia wszystkich opłat związanych z importem auta spoza Unii Europejskiej. Kupując auto od zaufanych sprzedawców na amerykańskich aukcjach samochodowych, nie musisz martwić się o dokumentację, ponieważ otrzymasz ją razem z samochodem.

Rejestracja samochodu zza oceanu przebiega w następujących etapach:

  1. Naprawa auta powypadkowego.
  2. Przystosowanie samochodu do polskich przepisów. Auta z USA mogą nieznacznie różnić się od europejskich modeli. Główne różnice to czerwone kierunkowskazy tylne, zamiast pomarańczowych, które są wymagane w Europie. Zazwyczaj konieczne jest również dodanie świateł przeciwmgielnych tylnych, które w USA nie są obowiązkowe. Zależnie od marki i modelu samochodu modyfikacje będą mniej lub bardziej inwazyjne. Na przykład w przypadku niektórych samochodów niezbędne będzie również dostosowanie układu wydechowego do europejskich wymogów.
  3. Gotowy samochód powinien przejść przegląd techniczny w stacji diagnostycznej.
  4. Wykupienie polisy OC.
  5. Dostarczenie dokumentacji do Wydziału Komunikacji. Do wniosku o rejestrację pojazdu należy dołączyć: dokumentację auta (kartę pojazdu, dowód rejestracyjny), amerykańskie tablice rejestracyjne, potwierdzenie zakupu (np. faktura lub umowa) i uiszczenia opłat celnych, akcyzy oraz podatku VAT. Wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski.
  6. Uiszczenie opłat związanych z rejestracją auta.
  7. Po wypełnieniu opisanych kroków właściciel auta otrzymuje tzw. rejestrację czasową, wystawioną na 30 dni. W tym czasie otrzyma rejestrację stałą wraz z dowodem rejestracyjnym.

Wróć do bloga