Jaki VAT obowiązuje na samochody importowane z USA do Polski?

samochody

Coraz więcej osób decyduje się na sprowadzenie samochodu z USA do Polski. Nie bez powodu! Choć rozwiązanie to wymaga pokrycia kilku dodatkowych opłat, takich jak cło czy podatek VAT, w wielu przypadkach jest bardziej opłacalne, niż kupno auta w dobrym stanie w Europie. Przed rozpoczęciem całej procedury warto jednak wiedzieć, ile wyniosą Cię dodatkowe koszty. Jaki VAT obowiązuje więc importowane pojazdy? Sprawdźmy!

Wysokość podatku VAT za import samochodu z USA do Polski

Podatek VAT ma stałą wartość procentową, jednak naliczany jest od wartości pojazdu, a więc ceny, za którą go kupiłeś. Jeśli rozliczasz się w Polsce, obowiązuje Cię VAT w wysokości 23% w przypadku standardowych aut. Co istotne, w sytuacji, gdy importujesz samochód zabytkowy, nie ponosisz żadnych kosztów celnych i akcyzy. Jeśli jednak wybierzesz niemiecki port do odprawy sprowadzanego pojazdu, zapłacisz jedynie 19% podatku VAT, a w przypadku zabytkowego auta – 8%. Warto wziąć to pod uwagę przy imporcie samochodów z USA, aby nie przepłacać.

Pozostałe opłaty

Podatek VAT to tylko jedna z kilku opłat, jakie musisz pokryć, decydując się na import samochodu z USA do Polski. Poza nim powinieneś uwzględnić w swoich wydatkach również cło (ok. 10%) oraz akcyzę (od 3,1% do 18,7%). Wskazane stawki obliczane są od wartości wybranego pojazdu. Do tego należy doliczyć koszty transportu auta z Ameryki do Europy, które wahają się w zależności od miejsca, z którego importowany jest samochód i mogą wynosić od 1200 do 2300 dolarów.

Co więcej, jeśli korzystasz z usług domu aukcyjnego, będziesz zobowiązany do pokrycia prowizji, która oscyluje w granicach 300-700 USD. Nie zapominaj też o opłacie dla pośrednika, który pomoże Ci w dopełnieniu wszelkich formalności na miejscu. Choć powyższych kosztów jest dużo, import aut z USA bardzo się opłaca, jeśli zależy Ci na pojeździe w świetnym stanie lub niedostępnym w Twoim regionie.

Wróć do bloga