Jakich formalności należy dopełnić, aby sprowadzić auto z USA do Polski?

sprzedawca samochodów

Sprowadzenie auta z USA wymaga nieco cierpliwości i motywacji. W przeciwieństwie do zakupu auta z kraju unijnego, sprowadzając samochód zza oceanu, trzeba nastawić się na załatwianie różnych dodatkowych formalności. Wbrew pozorom, proces zakupu i importu auta ze Stanów Zjednoczonych wcale nie musi być żmudny i skomplikowany. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, które pozwolą przejść go szybko i sprawnie, a także bezpiecznie.

Jak kupić auto ze Stanów Zjednoczonych?

Najbardziej popularnym sposobem na znalezienie samochodu z USA jest przeszukiwanie amerykańskich aukcji samochodowych. Oferowane na nich auta są dokładnie opisane, dzięki czemu można sprawdzić ich przebieg i historię. Do opisów dołączone są zdjęcia, co pozwala ocenić wstępnie stan auta oraz ewentualne uszkodzenia. Udział w licytacji i procedura zakupu auta z USA wymaga przygotowania merytorycznego, dlatego warto skorzystać z pomocy pośrednika. Osoba zainteresowana kupnem może wtedy spokojnie czekać na wynik licytacji, a następnie postępować według zaleceń firmy pośredniczącej w zakupie i imporcie samochodu. Gwarantuje to płynność procesu i bezpieczeństwo transakcji.

Jak wygląda procedura sprowadzenia samochodu z USA?

Nowi właściciele aut kupionych na amerykańskich aukcjach samochodowych otrzymują pełną dokumentację pojazdu oraz dowód zakupu. Auto może wyruszyć w drogę – proces transportu auta z USA składa się z kilku etapów, takich jak holowanie pojazdu do portu (im dalej od wybrzeża w stanach znajduje się zakupiony samochód, tym wyższy będzie koszt holowania), załadowanie go do kontenera oraz na statek. Pośrednik przejmuje na siebie obowiązek dopilnowania każdego z tych etapów. Auto jest dostarczane do jednego z portów w Europie, a następnie holowane pod wskazany adres. Ze sprowadzeniem samochodu z USA związana jest konieczność opłacenia cła, podatku VAT oraz akcyzy. Wyjątek stanowią auta zabytkowe, czyli takie, które mają co najmniej 30 lat. Nowych właścicieli klasyków nie obowiązuje cło oraz akcyza, a sam VAT jest niższy niż standardowo.

Wróć do bloga