Kiedy sprowadzenie powypadkowego samochodu z USA jest nieopłacalne?

samochód

Decyzja o sprowadzeniu powypadkowego samochodu z USA może być kusząca z ekonomicznego punktu widzenia, zwłaszcza gdy chcemy zaoszczędzić na zakupie i mamy doświadczenie w naprawach mechanicznych. Jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest opłacalne. W niniejszym artykule omówimy sytuacje, w których importowanie auta powypadkowego z USA może okazać się nieopłacalne oraz dowiesz się, co warto wziąć pod uwagę przed podjęciem takiej decyzji.

Koszty transportu i cła

Sprowadzenie samochodu z USA wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów transportu oraz opłat celnych. Transport auta realizowany jest zazwyczaj drogą morską, a jego cena zależy m.in. od wielkości pojazdu i miejsca docelowego. Koszt przewozu samochodu drogą morską zwykle wynosi od 1000 do 4000 złotych.

Poza kosztami transportu należy także uwzględnić opłaty celne i podatkowe. Cło wynosi 10% wartości samochodu, a stawka podatku VAT dla aut sprowadzanych z USA wynosi 23%. Ponadto należy doliczyć opłatę akcyzową, której wysokość jest uzależniona od pojemności silnika oraz emisji CO2.

Stan techniczny samochodu

Przed sprowadzeniem auta powypadkowego z USA warto dokładnie zbadać jego stan techniczny. W przypadku aut uczestniczących w wypadkach może być potrzeba wymiany istotnych części bądź przeprowadzenia skomplikowanych napraw. Ponadto, gdy samochód uległ poważnemu wypadkowi, może wystąpić zagrożenie dla jego bezpieczeństwa oraz trwałości. Uszkodzenia konstrukcyjne czy deformacje karoserii mogą wpłynąć na właściwości jezdne pojazdu oraz jego odporność na kolejne wypadki.

Dostępność części zamiennych

W przypadku sprowadzania powypadkowych używanych aut z USA kluczowe jest również sprawdzenie dostępności części zamiennych. Istnieje ryzyko, że niektóre elementy będą trudno dostępne lub wręcz niemożliwe do zdobycia na rynku polskim, co może znacząco wydłużyć czas naprawy oraz podnieść jej koszt.

Warto więc zwrócić uwagę na markę i model samochodu oraz zapoznać się z ofertą dostępnych części. Ostatnim ważnym aspektem są obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz przegląd techniczny. Przed zakupem należy upewnić się, że ubezpieczyciel wyda polisę na dany pojazd.

Wróć do bloga