Od czego zależy cło za import samochodu z USA?

pieniądze z portfela

Osoby zainteresowane sprowadzeniem samochodu z USA muszą być przygotowane na różnego rodzaju dodatkowe koszty, związane z transportem auta do Europy oraz zarejestrowaniem go w Polsce. W poniższym wpisie wyjaśniamy, jak opłacić cło za import samochodu zza oceanu.

Opłaty celne za sprowadzenie auta z USA

Odprawa celna jest niezbędnym etapem importu auta z USA do Europy. Pozwala ona zweryfikować towary sprowadzane na teren Unii Europejskiej, gwarantując legalność transakcji. Warto pamiętać, że w całej Unii Europejskiej obwiązuje taka sama procentowa stawka celna dotycząca samochodów sprowadzanych z państw trzecich. Wynosi ona 10% wartości pojazdu zsumowanej z kosztem transportu, co oczywiście oznacza, że kupując droższe auto, trzeba zapłacić odpowiednio wyższe cło. Samochód, który transportowany jest ze Stanów Zjednoczonych lub Kanady drogą morską, zostanie odprawiony w docelowym porcie. Decydując się na zakup auta przez pośrednika na amerykańskich aukcjach samochodowych, można zminimalizować ilość formalności i spokojnie czekać, aż samochód trafi pod wskazany adres. Jako importer samochodów z USA, opłacamy za naszych Klientów cło i rozliczamy się dopiero wtedy, gdy odbierają swoje auta. Wiemy, że formalności niezbędne do skutecznego i szybkiego sprowadzenia auta z USA mogą nieco przytłoczyć, dlatego staramy się jak najbardziej uprościć cały proces.

Czy zawsze trzeba płacić cło, sprowadzając samochód z USA?

W przypadku cła dozwolonych jest mniej zwolnień niż ma to miejsce przy akcyzie. Cła nie zapłacą nowi właściciele samochodów zabytkowych, czyli takich, które mają co najmniej 30 lat i minęło przynajmniej 15 lat od zakończenia ich produkcji. Niestety jak na razie nadal należy opłacać cło, importując z USA lub Kanady auta elektryczne, ale jest szansa, że w przyszłości się to zmieni.

Wróć do bloga