USA czy Kanada – skąd sprowadzić samochód?

Samochody z flagą USA

Choć sprowadzenie samochodu z USA lub Kanady to skomplikowany proces, wiele osób decyduje się na taki wybór. Nie bez powodu! Europejski rynek wtórny pozostawia coraz więcej do życzenia, w związku z czym kierowcy nie chcą narażać się na bycie oszukanym poprzez zakup mocno uszkodzonego auta, którym w rzeczywistości nie da się jeździć. Skąd jednak najlepiej sprowadzać pojazdy – z USA czy Kanady? Odpowiadamy w artykule.

Skąd najlepiej sprowadzać auta?

Sprowadzanie samochodów zarówno z Kanady, jak i USA wiąże się z długotrwałym procesem oraz koniecznością dopełnienia licznych formalności. Po otrzymaniu auta natomiast musi ono zostać zarejestrowane i wymaga kilku przeróbek, aby mogło być użytkowane na polskich drogach. Co więcej, sprowadzając pojazd zza oceanu, jesteś zobowiązany do uiszczenia dodatkowych opłat, takich jak:

  • koszt transportu,
  • akcyza,
  • opłata celna,
  • podatek VAT.

Wybór – USA czy Kanada polega więc głównie na tym, gdzie znajdziesz lepszą ofertę na samochód, którego poszukujesz. Warto przy tym zwrócić uwagę na odległość lokalizacji auta od portu, z którego będzie ono wyruszało drogą morską do Europy.

Zalety sprowadzania samochodów z USA i Kanady

Ceny pojazdów w Ameryce i Kanadzie są niższe niż w Polsce o ok. 30%-50%, w związku z czym sprowadzanie ich jest bardzo korzystne, nawet biorąc pod uwagę wszystkie dodatkowe koszty. Opłacalność korzystania z kanadyjskich i amerykańskich aukcji samochodowych wiąże się również ze stanem technicznym dostępnych na nich pojazdów.

Z reguły są one bardzo zadbane, nieuszkodzone (mogą być np. delikatnie obite, co nie wpływa na ich funkcjonowanie) i mają zaledwie kilka lat. Na europejskim rynku wtórnym taki pojazd kosztowałby bardzo dużo. Cena auta w niemal doskonałym stanie sprowadzanego zza oceanu jest natomiast znacznie mniejsza. Co więcej, szukając pojazdu na aukcjach z USA, często możesz znaleźć samochody niedostępne w naszych rejonach.

Wróć do bloga