Jakich formalności wymaga sprowadzenie samochodu z Kanady?

samochody

Wiele osób decyduje się na sprowadzenie swojego wymarzonego samochodu z Kanady do Polski. Nie bez powodu! Amerykański rynek samochodowy jest znacznie większy niż w Europie, a import pojazdów zza oceanu wiąże się z niską ceną auta. Proces ten nie jest jednak taki prosty i może być długotrwały, dlatego warto wiedzieć, jak on przebiega. Jakich formalności wymaga więc sprowadzenie samochodu z Kanady? Odpowiadamy na to pytanie w artykule!

Wymagane dokumenty

Sprowadzenie samochodu z Ameryki wymaga dopełnienia wielu istotnych formalności, które pozwolą Ci cieszyć się nowym pojazdem. Przede wszystkim musisz znaleźć interesującą Cię aukcję auta z Kanady, by rozpocząć cały proces. W tym celu najlepiej korzystać jednak z usług pośredników, którzy dopilnują złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów za Ciebie. Dzięki temu procedura może zająć znacznie mniej czasu.

Przede wszystkim duże znaczenie ma umowa kupna-sprzedaży, która powinna być sporządzona zarówno po angielsku, jak i przetłumaczona na polski przez tłumacza przysięgłego. Po sprowadzeniu samochodu bardzo istotna jest również jego rejestracja w polskim urzędzie skarbowym i wykupienie ubezpieczenia OC, co w przypadku pojazdu z zagranicy może nie być tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Dodatkowe opłaty

Co istotne, import aut z Kanady, poza licznymi formalnościami, wiąże się także z kilkoma dodatkowymi opłatami, które musisz ponieść, takimi jak:

  • cło i akcyza,
  • podatek VAT,
  • opłata za tłumacza przysięgłego,
  • transport pojazdu na terenie Kanady i do Polski,
  • należność recyklingowa.

Ponadto możesz być obciążony wydatkami związanymi z pracami mechanicznymi czy naprawami, których wymaga sprowadzony samochód, abyś mógł z niego korzystać na terenie swojego kraju. Mimo to ostateczny koszt często okazuje się odczuwalnie niższy niż w przypadku auta kupowanego w Europie.

Wróć do bloga